Bilal Erdoğan: ‘İmam hatipler inanmayanlar için bile bir kıymet’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu ve İlim Yayma Cemiyeti Mütevelli Heyeti Lideri Bilal Erdoğan, Lider İmam Hatipliler Derneği tarafından Cemile Sultan Korusu’nda düzenlenen “Türkiye’nin Özgün Eğitim Modeli İmam Hatip Okulları” başlıklı programda konuştu.

İmam hatip okullarında din eğitiminin yanında öbür okullarda ne eğitim varsa onun yerine getirildiğini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bizim talihsizliğimiz, maalesef bunların gerçek bilinmemesinden kaynaklı ataklar, bir taraftan da arka niyetli taarruzlar. Yani hala ‘biz inancımıza dayalı bir kimliği koruma etmemeliyiz’ diyen bir kimlik de var elbette. ‘Biz dinden ne kadar uzaklaşırsak o kadar gelişiriz’ diyenler de var. Bence bunun fikir tarihi açısından pek bir değeri kalmadı ancak bunu da düşünenler var elbette. Lakin bu toplumda, bu ülkede çocuklarının dinini öğrenerek büyümesini isteyen aileler olduğu surece bizim bu modeli muhafazamız çok kıymetli. Yakın tarihte yaşadığımız bir FETÖ hadisesi var. FETÖ hadisesini, tüm yaşadıklarımızı yorumlayarak değerlendirdiğimizde bugün aslında bu tıp din istismarcılığı üzerinden oluşabilecek krizlerin en hakikat tahlilinin de imam hatipler olacağını görüyoruz. Hakikat bilginin yanlışsız kaynaklardan öğrenilmesi, dinimizin yanlışsız öğrenilmesi ve uygulanması genç yaşlardan itibaren imam hatipler sayesinde mümkün olmaktadır. ‘Din istismarcılığı’ denilen alana imam hatip okulları alan bırakmamaktadır. Bu türlü değerlendirdiğimiz vakit da imam hatiplerin Türkiye için çok gerekli olduklarını düşünüyorum.”

“İNANMAYANLAR İÇİN BİLE DEĞER”

“İmam hatip modelini öbür İslam ülkelerine anlatmak ve ihraç etmek yerine içeride imam hatiplilere haksızlık yapıldığını” öne süren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İmam hatiplerdeki hoş gelişmeleri ihmal ediyoruz. İmam hatiplerin ülkemiz için ne kadar büyük bir nimet olduğunu bilmiyoruz. İmam hatipler, ülkemizde inanmayan beşerler için bile bir kıymettir, bir mana tabir eder, zira sahiden yanlış din anlayışlarının insanları radikal inançlardan uzaklaştırmak için bizim imam hatiplere gereksinimimiz var. Her kısımdan insanın kıymet vermesi, benimsemesi gereken Türkiye’ye has eğitim kurumlarıdır. İmam hatiplerin bir avantajı da onlarla mezun olduktan sonra da ilgilenen sivil toplum kuruluşları var. ‘Her köşeye imam hatip açtınız siz yobazsınız gericisiniz’ diyenlere ben diyorum ki ne olursunuz gidin şu imam hatiplerde ne projeler yapılıyor buna bir bakın da imam hatip gerçeğini kavramanıza fırsat verin. Birtakım muhafazakar çevrelerin de imam hatiplere reaksiyon gösterdiklerini görüyoruz. Bu da imam hatiplerin din istismarına alan bırakmamasından kaynaklandığını biliyoruz. İnşallah bu toplantımız hayırlara vesile olur.”

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.