Bahçeli’den Topal Osman Ağa için prestij iadesi teklifi

MHP Genel Lideri ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli’nin imzasını taşıyan, Giresunlu Topal Osman Ağa’nın prestijinin hukuken iade edilmesine ait kanun teklifi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

MHP Genel Lideri ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli, Tokat Milletvekili Yücel Bulut ve Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’nın imzasını taşıyan 4 unsurluk yasa teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Teklifin münasebetinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Giresunlulardan oluşan muhafız kıtasının kumandanı Topal Osman Ağa’nın, 27 Mart 1923 tarihinde Ankara’da ansızın ortadan kaybolan Milletvekili Ali Şükrü Bey’in vefatından sorumlu tutulduğu ve 1 Nisan 1923 gecesi Çankaya’da Papazın Bağı mevkisinde öldürülerek taprağa verildiği belirtildi.

Daha sonra TBMM’nin 2 Nisan 1923 tarihli ve 370 sayılı kararıyla Topal Osman Ağa’nın naaşının gömüldüğü yerden çıkarılıp Meclis kapısı önünde asılarak teşhir edildiği tabir edildi.

Gerekçede, devlet ve millet uğruna fedakarca bir çaba ortaya koyan Topal Osman Ağa’nın Türk milletinin bağımsızlık uğraşına emsalsiz katkılar sunduğu vurgulanarak, şöyle denildi:

* “Giresun’un bu yiğit evladının, Gazi Meclisin varlığı ve Ulusal Gayretin zafere ulaşması için sergilemiş olduğu büyük fedakarlık, tarih huzurunda apaçık ortadayken ve vicdanlarda sonsuza dek yaşayacak bir hakikat olarak durmaktayken, ispat vesikaları bağımsız bir mahkeme huzurunda değerlendirilmeksizin katil olarak ilan edilmesi hakkaniyete, gerçeklere ve yüreklerinde Topal Osman Ağa sevgisini yaşatan millet evlatlarının vicdani kanaatlerine uygun değildir.

* Elbette ki, bir mahkeme kararı yerine asla geçmeyecek olan Meclis kararı gerçekleri değiştirecek bir vesika kararında olmamakla birlikte, Ulusal Gayretin yiğit kahramanı ve Türk milletinin fedakar evladı Topal Osman Ağa’nın prestiji üzerine gölge düşüren bir tarihi vesika olarak arşivlerde durmaktadır.

* Kaldı ki; ömrünü varlığına vakfettiği Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilen buyrukla, kabri Giresun Kalesi’nde bulunan Anıt Mezara taşınmak suretiyle, kendisine duyulan muhabbet ve prestijine duyulan itina kurucu irade tarafından şahsen ilan edilmiştir.

* Türk istiklali ve ikbali için kısa ömrüne asırları aşan fedakarlıklar nakşeden Türk evladı Topal Osman Ağa’nın prestijinin hukuken iadesi ve hakkındaki Meclis kararının işbu kanunla kaldırılması, ömrünü adadığı bağımsızlık sevdasının tecellisi olan Gazi Meclis’in asli misyonu, tarihi yükümlülüğü ve tarihe olan vicdan borcunun bir gereğidir.

* Bu nedenle; bu kanun teklifinin kabulüyle, Türk milletinin vicdanında prestijini hiçbir vakit yitirmemiş olan Topal Osman Ağa’nın; hukuken prestijinin sağlanması ve hakkında mevcut bulunan ve hakikatle örtüşmeyen Meclis Kararının da kaldırılması amaçlanmıştır.” (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.