Babacan’dan Erdoğan denklemi: Türkiye eşit değildir Erdoğan

ANKARA- DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, FOX TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında gündemdeki sıcak gelişmeleri kıymetlendirdi. Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu kardeşinize saldırmak Türkiye’ye saldırmaktır” kelamlarını, kâğıda “Türkiye eşit değildir Erdoğan” yazarak yanıtladı. Erdoğan’ı “‘Türkiye eşittir Erdoğan’ denklemini kurmaya çalışıyor” diyerek eleştiren Babacan, canlı yayında denklemi değiştirdi.

‘BUGÜN SEÇİM OLSA ERDOĞAN KAZANAMAZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini “ülkeyle ve milletle” özdeşleştirdiğini, bunun o denli olmadığını belirten Babacan, “Bugün seçim olsa Erdoğan kazanamaz” dedi ve kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Kazandığı periyotta bile 50+1’le kazandı. 50+1’le seçimi kazanan cumhurbaşkanı nasıl ‘Ben Türkiye’yim’ der? Kendisine oy vermeyen beşerlerle kendisini nasıl eşitler? ‘Türkiye eşittir Erdoğan’ denklemini kurmaya çalışıyor. Bu türlü değil. Türkiye eşit değildir Erdoğan. Türkiye, Erdoğan’dan çok büyüktür. Türkiye 1’den çok büyüktür. Kimse laf oyunlarıyla insanları kandırmaya çalışmasın.”

‘ERDOĞAN’IN MÜSAİT BİR YERDE İNMESİ LAZIM’

Erdoğan’ın “Ben olmazsam Türkiye olmaz” demeye getirdiğini, ülkenin “Aslanlar üzere gençleri, pırıl pırıl siyasetçileri” olduğunu söyleyen Babacan, “Türkiye’de ülkeyi kendisinden çok daha düzgün yönetecek güçlü bir takım var. Artık Erdoğan periyodu bitiyor. Müsait bir yerde inmesi lazım” dedi ve kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Olur da 6’lı masa rastgele bir halde ortak bir aday belirleyemezse, ortak aday konusunda mutabakat sağlanamazsa o vakit DEVA Partisi’nin Genel Lideri Ali Babacan doğal olarak cumhurbaşkanı adayıdır. Önceliğimiz ve temel gayemiz ortak bir cumhurbaşkanı adayı belirlemek ve adayımızın birinci tıpta açık farkla seçimi kazanmasıdır.”

‘DÖVİZDEKİ PATLAMANIN SEBEBİ ERDOĞAN’IN MERKEZ BANKASI’NI YÖNETMESİ’

Türkiye’nin böylesine enflasyonu 25 yıldır görmediğini, en son Tansu Çiller devrinde yaşandığını belirten Babacan, “O da ekonomistti ya… Zati kim ‘Ben biliyorum bu işi, tek başıma yapacağım’ diyorsa, ondan korkun. Enflasyonun kökünü kazıp indiğinizde döviz kurundaki patlamayı görüyorsunuz. Döviz kurundaki patlamanın en değerli sebebi ise Sayın Erdoğan’ın talimatla Merkez Bankasını başına estiği üzere yönetmeye başlaması ve yanlış talimatlarla yanlış işler yaptırmasıdır” diye konuştu.

Türk lirasının bedel kaybını anlatmak için cebinden 200 liralık banknot çıkartan Babacan, “Bu paranın tedavüle girdiği tarih 2009. 2009’da 200 liramız tam 123 dolar ediyor. Bu 200 lirayı ben size bir programda göstermiştim. ‘123 dolar indi 23 dolara’ demiştim. Artık yine program yapıyoruz. Artık kaç dolar ediyor? 12 dolar” dedi.

BABACAN’DAN SEYAHAT DAVASI AÇIKLAMASI: MAĞDUR DEĞİLİM

Seyahat davasıyla ilgili mağdur olmadığını belirten DEVA başkanı Babacan, “Yeniden ilan ediyorum bütün Türkiye’ye. Savcılık da mahkeme de duysun: Seyahat davasıyla ilgili şahsi bir mağduriyetim yok. Mağdur değilim. Bununla ilgili hiçbir müracaatım yok ki geri çekileyim” tabirlerini kullandı ve açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Ülkeyi yöneten siyasi irade birtakım davalara kafayı takıyorsa mahkemelerin hareket alanı kalmıyor. Kavala davası nedir, biliyor musunuz? Bir kişi üzerinden bütün iş dünyasına ayar vermektir.” (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.