AYM’den basın açıklamalarına hak ve özgürlük vurgusu

Anayasa Mahkemesi (AYM), birtakım belediyelere kayyum atanması nedeniyle HDP tarafından düzenlenen lakin valilik tarafından yasaklanan basın açıklamalarına katıldığı gerekçesiyle para cezası verilen altı kişinin başvurusunu karara bağladı.

AYM’nin kararına nazaran, İçişleri Bakanlığı’nın Ağustos 2019’da Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye liderlerini vazifeden alarak yerlerine kayyum ataması üzerine HDP Adana Vilayet Başkanlığı aksiyon kararı aldı. Birebir gün Adana Valiliği ise 15 gün müddet ile toplantı ve şov yürüyüşlerini yasakladı. Buna rağmen düzenlenen çeşitli tarihlerdeki aksiyonlara katılan altı şahsa, Kabahatlar Yasası uyarınca idari para cezası verdi. Cezaya itirazların reddedilmesi üzerine altı kişi, AYM’ye farklı başka başvurdu. Müracaatları, içeriklerinin birebir olması nedeniyle birleştiren AYM, “toplantı ve şov yürüyüşü düzenleme hakkı”nın ihlal edildiğine hükmetti.

“YETERLİ OLAMAZ”

Demokratik toplumda toplantı ve şov yürüyüşü düzenleme hakkının kıymetine ve barışçıl toplanma hakkına işaret edilen kararda, “AYM, yoluna uygun olarak verilmiş bir emre ters bir davranışın varlığını tek başına temel hak ve özgürlüklere müdahale için kâfi kabul edemez” denildi. Ayrıyeten, “Barışçıl bir şov yahut basın açıklaması nedeniyle unsur olarak cezai bir yaptırım uygulanmaması gerekir. Polis tutanaklarında ve hâkimlik kararlarında kelam konusu basın açıklamalarının kamu tertibini bozduğu ya da bu tarafta önemli bir tehlike doğurduğu tarafında rastgele bir kıymetlendirme yapılmamıştır. Yalnızca toplumsal bir memnuniyetsizliğin varlığı, temel hakların engellenmesi için kâfi bir münasebet olarak kabul edilemez” sözleri kullanıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.