Avusturya’da hayat pahalılığı şovlarla protestesto edildi

Avusturya da Avrupa’da hayat pahalılığına reaksiyon gösteren ülkelerden birisi. Ülkede enflasyon, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle tırmanışını sürdürürken yüzde 10’la 1975’den buyana en yüksek düzeye ulaştı.

Protestonun nedeni: Hayat pahalılığı ve maaşların yetersizliği

Avusturya Sendikalar Birliği (ÖGB) tarafından düzenlenen şovlarda ülkenin başşehri Viyana başta olmak üzere, ülke genelinde birçok kentte düzenlenen şovlarda hayat pahalılığı ve maaşların yetersizliği protesto edildi.

“Fiyatlar aşağı, maaşlar yukarı”

Avusturya Sendikalar Birliği (ÖGB) tarafından düzenlenen şovlarda, “Fiyat artışları durdurulsun”, “Fiyatlar aşağı, maaşlar yukarı” yazılı pankartlar açıldı.

40 başka yerde şov düzenlendi

Başkentin yanı sıra ülke genelinde yaklaşık 40 yerde, toplam 30 bin kişinin iştirakiyle gerçekleşen şovlarda, minimum fiyat başta olmak üzere çalışanların maaşlarının artırılması ve hayat pahalılığının önüne geçilmesi istendi.

Asgari fiyatın 2 bin euroya çıkarılmasını talep edildi

Avusturya Sendikalar Birliği, halihazırda brüt 1600 euro olan minimum fiyatın brüt 2 bin euroya çıkarılmasını talep ediyor.

Asgari fiyatta mutabakat sağlanamadı

Gösteride konuşan ÖGB Lideri Wolfgang Katzian, geçen hafta başlayan minimum fiyat görüşmelerinde her geçen gün artan enflasyon nedeniyle muahede sağlanmadığını belirterek hükümetin elektrik fiyatlarına yönelik yaptığı indirim düzenlemesinin bir benzerinin, doğalgaz fiyatları için de yapılması gerektiğini savundu.

“Yüksek gelir vergilendirilsin”

İşçi Odası Lideri Renate Anderl da büyük şirketlerin bu süreçte önemli kar elde ettiğine işaret ederek iktidarın bu durum karşısında harekete geçmesi gerektiğini söyledi ve yüksek gelirlerin vergilendirilmesini talep etti.

Cumhurbaşkanından şovlara destek

Bu ortada 9 Eylül’de yapılacak cumhurbaşkanı seçimlerinde ikinci kere aday olan mevcut Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen de toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ülke genelinde düzenlenen şovları desteklediğini açıkladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.