Avrupa, panik halinde kış hazırlığı yapıyor

Almanya, Mısır ve Azerbaycan ile ek gaz mutabakatları için görüşmeleri başlatıyor. Başbakan Olaf Scholz, Mısır’dan sıvılaştırılmış gaz almak için bugün Mısır Devlet Lideri Abdel Fattah al-Sisi ile görüşecek.

Doğalgaz krizi yaşayan Almanya’da öncelik, ısınmada konutlara verilecek. Akabinde kıymetli ve acil üretimde muhtaçlığı olan kesimler gelecek. Sonra da gerekiyorsa bölgesel öncelikler belirlenecek. Birtakım eyaletler az, kimileri çok alacak. Ülke, tabiplerin kurtulma ihtimali olan hastalara öncelik vermesi gibi “triyaja” gidiyor.

ALMANYA: DOĞALGAZ SORUNU 2024’E KADAR DEVAM EDECEK

Almanya doğalgaz meselesinin 2024’e kadar devam edeceğini öngörüyor ve bu sebeple başbakanlık gaz tepeleri yapıyor. Başbakanlık Müsteşarı Wolfgang Schmidt başkanlığında düzenlenen son tepede, alınacak tedbirler görüşüldü.

DOĞALGAZ FİYATLARI 3’E KATLANACAK

Rusya, Golf Stream 1’deki gaz akışını yüzde 40 artırırsa, Almanya bu kış kahır çekmeyecek lakin fiyatlar yeniden kıymetli kalacak. Gaz fiyatlarının, savaş öncesi durumundan üç kata kadar yükselmesi bekleniyor.

Scholz, Rusya’ya karşı yaptırımların süreceğini ve artacağını, bu yüzden uzun soluklu bir çabaya hazır olunması gerektiğini söz etti. Gaz meselesinin da kısa müddette aşılamayacağı kabul edildi.

SCHOLZ’UN GAYESİ MISIR’DAN YÜKSEK ÖLÇÜDE LNG ALMAK

Doğalgaz tedariki ile uğraşan Scholz, bugün Mısır Devlet Lideri Abdel Fattah al-Sisi’yi kabul ediyor. İklim Görüşmeleri çerçevesinde 40 ülkenin katılacağı Berlin’deki toplantılar sırasında ikili görüşme olacak.

Scholz’un maksadı Mısır’dan yüksek ölçüde LNG gazı almak. Daha evvel Siemens’in bu ülkeye yatırımları için büyük mutabakatlar yapılmıştı.

AB KOMİTESİ VE AZERBAYCAN İMZAYI ATTI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen ile yaptığı ortak basın toplantısında, “Azerbaycan’ın ileri sürdüğü, AB ve ortaklarımız tarafından desteklenen güç projeleri, Avrupa’nın güç haritasını büsbütün değiştirdi” dedi.

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen ise, “İlk etapta Azerbaycan’dan gaz ihracını ikiye katlayacağız” ifadelerini kullandı. Azerbaycan ile AB ortasında güç alanında stratejik paydaşlık hakkında mutabakat zaptı imzalandı.

AB GAZ TÜKETİMİNDE KISMA DAVETİ YAPACAK

AB Komitesi, üye ülkelere doğalgaz tüketimini derhal kısmaları daveti yapmaya hazırlanıyor

Financial Times’ın haberine nazaran AB Komitesi, AB üyesi ülkelere doğalgaz tüketimlerini “derhal” kısmaları istikametinde ihtarda bulunmaya hazırlanıyor.

Habere nazaran AB Komitesi gelecek hafta yapacağı açıklama ile üye ülkeler için istekli gaz tüketim azaltım maksatları ortaya koyacak. doğalgaz tedarikinde ağır bir bozulma yaşanması halinde ise belirlenen gayelere ahenk mecburî hale getirilecek.

AB Komitesi’nin hazırladığı ve FT’nin elde ettiği dokümanda, “Ortaklaşa hareket etmek daha az ziyan verici ve daha az maliyetli olacak, dayanışmayı ve muhtemel bir kriz durumunda plansız adımlar atma gereksiniminden kaçınmayı kolaylaştıracak” sözleri yer aldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.