Atina’nın siyasi ve dini baskıları: Yunan zorbalığı

Yunanistan hükümeti, ülkede azınlık statüsünde yaşayan Batı Trakya’daki Müslüman Türklerin en temel haklarını engellemek için elinden geleni yapıyor. Hususun iç siyasette bir hengame ve hamaset sorunu geldiği Yunanistan’da, bir yandan Türklere yönelik siyasi ataklar sürerken, bir yandan da Türklerin Müslüman kimliklerini aşındırma tarafında siyasetler ağırlaşıyor. Batı Trakya’daki mescitlerin yönetimine yapılan müdahaleler ve müftü seçiminde halkın iradesinin hiçe sayılması ise, Atina’nın bölgeye yönelik yaklaşımının en bariz göstergelerinden birini oluşturuyor.

Kasıtlı siyasetlerle etnik ve dinî dengelerin bozulmaya çalışıldığından şikâyet eden Batı Trakya Müslüman Türk azınlığı, milletlerarası mutabakatlarla garanti altına alınan haklarının iadesini bekliyor.

LOZAN’DAN BERİ

Batı Trakya’nın en büyük iki kenti İskeçe ve Gümülcine’de müftülerin halk tarafından özgür biçimde seçilmesi, 1923’te imzalanan Lozan Anlaşması’yla kayıt altına alınan sorunlardan biri. Buna karşın, Yunanistan hükümeti, Müslüman Türklerin kendi müftülerini seçmesine müsaade vermiyor. Müslümanların gereksinimleri için Atina’dan resmî bir müftü atanırken, İskeçe ve Gümülcine’de mescitlerde oylama tarzıyla seçilen ve halkın içinden gelen müftülerse Yunan hükümeti tarafından tanınmıyor ve muhatap alınmıyor.

SÜREKLİ BASKI

Ayrıca, ilgili kanunlarda çabucak yapılan değişikliklerle, mescitlerin yönetiminde Hristiyanlar da kelam sahibi kılınmak isteniyor. Yunan Meclisi’nde geçtiğimiz temmuz ayında kabul edilen yeni bir yasa, müftülerin Aristoteles Üniversitesi mezunu olması kaidesini getiriyor. Müslüman Türk azınlığın temsilcileri ise, müftülük için gerekli formasyonların İslâmî kurumlarda alınması gerektiğinin altını çiziyor. Yapılan son değişiklik ayrıyeten, mescitlerin yönetiminde Hristiyanları da kelam sahibi kılarak, yakın gelecekte önemli sorunların yaşanmasının da yolunu açıyor.

Efsane isim: Mehmed Emin Aga

Batı Trakya Müslüman Türk azınlığının yakın periyottaki en kıymetli şahsiyetlerinden Mehmed Emin Aga (1932-2006), müftülük konusunda yaşanan ihlalleri milletlerarası çapta gündeme getirmiş bir isimdi. 1990’da halkın özgür oylarıyla İskeçe Müftülüğü’ne seçilen Mehmed Emin Aga, vefatına kadar verdiği özgürlük çabasıyla akıllarda kaldı. Aga’dan sonra müftülüğe seçilen Ahmet Mete (1965-2022) de tıpkı çizgide gayret verdi. Mete’nin vefatından sonra, 9 Eylül 2022 Cuma günü İskeçe’deki mescitlerde yapılan oylamayla, müftülük makamına Mustafa Trampa seçildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.