Araştırmacıları şaşırtan sonuç: Antrenmanın hafızaya tesiri yoğunluğuna nazaran değişiyor

Yeni bir çalışma, idman yoğunluğunun hafızaya farklı tesirleri olduğunu ortaya çıkardı. Ağır antrenman programına sahip bireyler, mekânsal hafızada daha uygunken; orta derecede antrenman yapan şahısların ise bir evvelki gün ne yaptığını uygun hatırlamak üzere otobiyografik olayları hatırlamada daha uygun oldukları görüldü.

Araştırmacılar idman yapmanın sıhhate ve bilhassa hafızaya olan tesirleri ile ilgili klişeleşmiş yargıları çürüten yeni bir çalışmaya dikkat çekiyor.

New Hampshire, Hanover’deki Dartmouth Üniversitesi’nden araştırmacılar, orta seviyede nizamlı aktivite gerçekleştiren bireylerin, daha sıkı antrenman yapan yaşıtlarına nazaran çoklukla daha âlâ “epizodik” belleğe sahip olduklarını buldular. Yani bu şahıslar, makul olayları daha düzgün hatırlıyorlar.

Bulgular, daha ağır idmanın ekseriyetle daha güçlü hafıza ve genel beyin işlevi ile bağlantılı olduğuna inanan uzmanlar için şaşırtan sonuçlara sahip oldu. Yeni çalışmada, farklı aktivite seviyelerinin beynin farklı kısımlarını etkileyebileceği ve farklı tesirlere sahip olabileceği görüldü.

Dartmouth’ta ruhsal ve beyin bilimleri yardımcı doçenti olarak vazife alan Dr Jeremy Manning yaptığı açıklamada, “Ruh sıhhati ve hafıza, günlük hayatımızda yaptığımız çabucak hemen her şeyin merkezinde yer alıyor. Çalışmamız, farklı yoğunluktaki fizikî idmanların zihinsel ve bilişsel sıhhatin farklı istikametlerini nasıl etkilediğini anlamak için bir temel oluşturmaya çalışıyor” dedi.

SONUÇLAR UZMANLARI ŞAŞIRTTI

Bulgularını geçen hafta Scientific Reports’ta yayınlayan araştırmacılar, çalışma için 113 FitBit kullanıcısından bilgi topladı. İştirakçiler, aygıt tarafından takip edilen fitness datalarını araştırmacılarla paylaştı, ayrıyeten hafıza testlerine ve zihinsel sağlıklarıyla ilgili anketlere cevap verdiler.

Önceki araştırmaları baz alarak Dartmouth takımı de daha ağır idman yapan kümenin her çeşit bellekte akranlarından daha düzgün performans göstermesini bekliyordu, fakat sonuçlar beklendiği üzere çıkmadı.

Yıl boyunca orta derecede idman yapan şahıslar, epizodik hafıza testlerinde daha ağır idman yapan akranlarından daha âlâ performans gösterdi. Araştırmacılar, epizodik belleği, bir kişinin evvelki gün ne yaptığını açıklamak üzere, otobiyografik olayları hatırlama yeteneği olarak tanımlıyor. Daha ağır idmanlara katılan bireylerin ise objelerin yerlerini hatırlama yeteneği olan mekânsal hafızada daha güzel performans gösterdiği görüldü.

Araştırmacılar ayrıyeten, anksiyete yahut depresyondan muzdarip şahısların, hem mekânsal hem de epizodik hafızada daha yeterli olduklarını da gördüler.

“BELLEK HER HAREKETTEN FARKLI BİÇİMDE ETKİLENİYOR”

Manning, “Fiziksel aktivite, hafıza ve zihinsel sıhhat kelam konusu olduğunda, ‘yürümek hafızanızı geliştirir’ yahut ‘stres hafızanızı incitir’ üzere tek cümlelerle özetlenemeyecek nitekim karmaşık bir dinamik var. Kimi fizikî aktivite biçimleri belleğin her bir tarafını farklı halde etkiliyor üzere görünüyor” dedi.

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar da geçen hafta yayınladıkları araştırmalarında, gün boyunca ölçülü bir idmanın, beyinlerini formda tutmak isteyen yaşlı beşerler için kısa periyodik ağır fizikî aktivitelerden daha kıymetli olduğunu bulmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.