Altın Tutanlar İçin Kritik Hafta: Tahminler Ne Gösteriyor?

Dolar güçlü seyrederken, temkinli yatırımcılar Federal Reserve’in bu hafta içinde alacağı faiz artırım kararını bekliyor. Bu bekleyişin ortasında altın fiyatları Pazartesi günü geriledi. Analistler piyasayı yorumluyor ve altının teknik görünümünü değerlendiriyor.

Bu, sarı metal için iyiye işaret olmayacak, ancak…

Cuma günü açıklanan verilere göre ABD’de tüketici harcamaları Mart ayında değişmedi. Böylece, enflasyon baskıları güçlü kalmaya devam etti. Bu durumun ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yükseltmesine neden olması mümkün. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı 2-3 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. Yatırımcılar büyük ölçüde 25 baz puanlık bir faiz artırımı bekliyor. Tastylive küresel makro başkanı Ilya Spivak, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Eğer Fed’den beklenmedik bir şekilde şahin tonda bir karar çıkarsa, bu altın için iyiye işaret olmayacaktır. Ancak, fiyatların 1.930 dolar seviyesinin altına düşmesini beklemiyorum. Eğer ABD ekonomik verilerinde bu yılın ikinci yarısında faiz indirimi beklentilerini genişleten anlamlı bir gerileme görürsek, altın fiyatlarının 2.000 doların üzerine çıkması mümkün.

Bu arada JPMorgan Chase & Co. Pazartesi günü bir açıklama yaptı. Bu kapsamda First Republic Bank’ın varlıklarının önemli bir çoğunluğunu satın aldığını ayıkladı. Ayrıca, bazı yükümlülüklerini üstlendiğini duyurdu.

Altın fiyatları için kilit seviyeler

Teknik analist Anil Panchal, altının teknik görünümünü değerlendiriyor. Altın fiyatı, 2.000 doları aşan kısa vadeli bir işlem aralığında düşük seviyelerde seyrediyor. Yine de, doların iyimser ABD enflasyon ipuçlarıyla desteklenen son yükselişi altın fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor. Aynı doğrultuda, şahin Fed bahisleri ve Nisan Çin PMI verilerinin kötü gelmesi altını kötü etkiliyor.

Technical Confluence Indicator’e göre, altın fiyatı 1.990 dolar direncinin altında baskı altında kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte, belirtilen seviye bir haftalık ve bir aylık Fibonacci %61,8’in yanı sıra bir günlük Fibonacci %38,2’yi de içeriyor.

1.990 dolar engeline ek olarak, 1.993 dolar civarındaki 5-DMA ve Fibonacci %23,6 da kısa vadeli altının yükselişini kısıtlıyor. Altın fiyatı 1.993 dolar engelini aşsa bile, bir önceki günün en yüksek seviyesi ve bir haftalık Fibonacci %38,2’sinin 1.998 dolar işaretine yakın bir ortak noktası, altın alıcılarına meydan okumak için 2.000 dolar psikolojik mıknatısından önce gelecektir. Bu arada, metalin güneye doğru yolu, Pivot Noktası bir günlük S1’i içeren 1.980 dolar yakınındaki küçük desteklerle daha pürüzsüz görünüyor. Bunu takiben, bir günlük alt Bollinger bandını ve bir günlük Pivot Noktası S2’yi içeren 1.970 dolar destek seviyesinin altın alıcılarının son savunması olarak hareket etmesi mümkün.

Altın teknik analizi: Daha fazla düşüş mümkün

Teknik analist Sagar Dua da altının teknik resmini değerlendiriyor. Altın, Asya seansında önemli desteği olan 1.970,00 dolara doğru geriledi. Fed’in faizi 25 bps artıracağı yönündeki iyimser beklentilerin etkisiyle DXY güçlü toparlanma görüyor. Bu da altın fiyatını etkiliyor. Değerli metal, geçtiğimiz haftadan bu yana önemli bir destek görevi gören 1.970,00 doların altına indi. Şimdi buradan önemli bir düşüş göstermesi muhtemel.

Yatırımcılar belirleyici bir hareket için Fed’in para politikasını bekliyor. Altın fiyatı geçtiğimiz haftadan bu yana 1.971-2.021 dolar arasında dar bir aralıkta konsolide oluyor. Bu arada, yukarı doğru eğimli trend çizgisi 22 Mart’ın en düşük seviyesi olan 1.934,34 dolar altın boğaları için bir tampon görevi görüyor. 1.990,28 dolardaki 20 dönemlik Üstel Hareketli Ortalama (EMA), altına yapışkanlık göstererek cansız bir performansa işaret ediyor. Bu arada, Göreceli Güç Endeksi (RSI) (14), düşüş momentumunu harekete geçirecek olan 20.00-40.00 düşüş aralığına girmenin eşiğinde.

Altın iki saatlik grafik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir