AKP’li Yılmaz: ‘Artan gelirimizi ek bütçeyle topluma geri vereceğiz’

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Kurulu Lideri Cevdet Yılmaz ise yansılar sürerken AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Meclis’e sunulan ‘2022 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne ait yaptığı açıklamada ‘artan’ gelirin ek bütçeyle topluma geri verileceğini söyledi.

Yılmaz, “Borçlanarak bir harcama kelam konusu değil. Burada tam bilakis mevcut ekonomik gelişmeler çerçevesinde, kamu varsayımlarımızın epeyce üstünde bir gelir sağlanacak. Artan gelirimizi ek bütçeyle topluma geri vereceğiz. Burada bütçe açığını artırmıyoruz. Tam bilakis ulusal gelire oran olarak bütçe açığında bir düşüş öngörüyoruz” tabirlerini kullandı.

“TAHMİNİMİZİN ÜSTÜNDE ARTAN BU GELİRİMİZİ…”

Yılmaz, AKP iktidarlarında ek bütçenin en son 2004 yılında geldiğini hatırlatarak, “Dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeler sonucunda makro ekonomik gelişmeler farklılık arz etti. Büyüme süratimiz çift haneli oldu, enflasyonda artışlar oldu, dış ticaretimizde çok önemli bir hacim genişlemesi oldu. Turizmde genişleme oldu. Bütün bunların sonucunda nominal ulusal gelirimiz ve öteki büyüklüklerimizde önemli bir farklılaşma meydana geldi. Bütçe gelirlerimiz, kestirimlerin çok ötesinde artmış oldu. En son Gelir Yönetimi Başkanlığı’mızca Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızca yapılan kestirimlere nazaran, bu sene kamu olarak 1 trilyon 80 milyar mertebesinde ek gelir bekliyoruz. Bu artan maliyetler ve toplumsal birtakım gereksinimler sonucunda harcamalarımız tarafında da artış gereksinimleri ortaya çıktı. İddiamızın üstünde artan bu gelirimizi, toplumun muhtaçlık duyduğu alanlarda harcamak üzere ödeneğe dönüştürmek üzere bir ek bütçe yapıyoruz” dedi.

“BUNLARIN BÜTÇEYE GETİRECEĞİ BİR YÜK KELAM KONUSU”

AKP’li Yılmaz, temmuz ayında gerçekleşecek enflasyona dikkat çekerek, “Kamu çalışanının ve emeklilerin özlük hakları var. Temmuz ayında gerçekleşecek enflasyon dikkate alınarak memurlarımıza, kamu çalışanlarımıza bir artış verilecek. Tıpkı halde buna paralel olarak emekçilerle ilgili adımlar atılacak. Bunların bütçeye getireceği bir yük kelam konusu. Bunlar ek bütçe içinde ödeneğe dönüştürülmüş olacak. Yapılacak bu ek artışlar, bütçede değerli bir kalem olarak yer tutacak. Üretimi desteklemeye dönük harcamalar artacak. Nedir bunlar? Tarım dayanaklarımız, kamu yatırımlarımız, bunlarda muhakkak artışlar sağlanıyor, ek bütçeyle ek ödenekler sağlanıyor. Kamunun alım yaptığı konular var. Güç kullanıyor, girdiler kullanıyor. Buradaki artışları da yeniden karşılayacak ödenekler konulacak bütçeye. Toplumsal adaleti sağlayıcı, yatırımı ve üretimi destekleyici mahiyette ek harcamalar yapılacak” tabirlerini kullandı.

Yasal çerçeve gereği bütçedeki her ödeneğin karşılığını gelir olarak yazmak durumunda olduklarını kaydeden Yılmaz, “Burada 1 trilyon 80 milyarı aşkın bir gelir tahminiz var, birebir biçimde de bir sarfiyat iddiamız var. Ek bütçede gelir ve masraf birbirini eşitleyecek. Ek açık doğmamış olacak. Ulusal gelirimizin de bu periyotta arttığını düşündüğünüz vakit, ulusal gelire oranla bütçe açığımız biraz gerilemiş olacak. Bütçe açığını artırmıyoruz. Tam bilakis ulusal gelire oran olarak bütçe açığında bir düşüş öngörüyoruz” dedi.

“BORÇLANARAK BİR HARCAMA KELAM KONUSU DEĞİL”

Yılmaz, ek bütçenin Meclis’e sunulmasıyla ilgili toplumda yanlış algılar oluştuğuna dikkat çekerek, “Borçlanarak bir harcama kelam konusu değil. Burada tam bilakis mevcut ekonomik gelişmeler çerçevesinde; kamu varsayımlarımızın epeyce üstünde bir gelir sağlayacak. Bu geliri de enflasyon nedeniyle problem yaşayan, satın alma gücü düşen bölümlerin fiyat artışlarında kullanacağız. Toplumsal yardımları artıracağız. Toplumsal dayanakları ek bütçeyle artırmış olacağız. Bu kaynaklar tekrar topluma dönmüş olacak. Ek bütçemizle bunlara dayanak vermiş olacak. Ne kadar ödenek koyduysak, karşılığında da gelir yazacağız. Artan gelirlerimizi bir manada; toplumsal harcamalar, üretim harcamaları, kamu işçimizin özlük hakları ve emeklilerimizin özlük haklarını uygunlaştırmak için kullanacağız” diye konuştu.

AKP’li Yılmaz, muhalefet partilerinin ek bütçeye yönelik tenkitleriyle ilgili de “Eleştirilere katılmıyorum. Gerçek ekonomimiz epeyce canlı. Büyüyen artan gelirimizi toplama geri veriyoruz. Bu ek bütçe muhakkak olumsuz karşılanmamalı” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.