AKP ve MHP, ‘Erken seçim’ tartışmalarına kapalı: ‘Daha yapacak çok işimiz var’

Siyasi partiler 2023 seçimlerine kısa bir mühlet kala alana inerken tekrar “AKP erken seçim mi istiyor” tartışmaları başladı.

AKP’nin son periyotta yaptığı kira düzenlemesi, öğrencilerin kredi borçlarının silinmesi, taban fiyatın iki sefer düzenlenmesi, memur ve emeklilerin fiyatlarında yapılan iyileştirmeler nedeniyle “kendi içinde erken seçimi de tartıştığı” ileri sürüldü. Lakin Cumhur İttifakı kanadı, “erken seçim” argümanlarını “suni tartışma” olarak kıymetlendiriyor. AKP’li kaynaklar, “iktidarın icraatlarının şimdi tamamlanmadığına” işaret ediyor. AKP kanadı, “Neden erken seçim olmayacağını” şu tezlere dayandırıyor:

“Örneğin Türkiye’nin Arabası TOGG’un fabrikasını 29 Ekim’de açmayı ve birinci arabası üretimden çıkarmayı hedefliyoruz. Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervinin, 2023 yılının birinci çeyreğinde yaşama geçirme üzere bir amacımız var. EYT ile ilgili çalışmalar mevcut. Tarım eserlerinin çeşitliliği tarafında gayelerimiz var. Devam eden terörle çabaya yönelik operasyonlarımız var. Bu gayeler ortadayken neden AKP olarak erken seçim isteyelim?”

YOK MU SAYACAĞIZ

MHP’li kaynaklar da, “Türkiye’nin bir baskın seçime gereksinimi da hevesi de yok” değerlendirmesini yaparken şu görüşü dillendiriyor: “Türkiye’de şu anda inanılmaz bir durum yok. İktidar da muhalefet de misyonunun başında. Vatandaşa erken seçimin münasebetini iktidar olarak nasıl anlatacaksınız? Öte yandan Cumhur İttifakı erken seçimi düşünüyor olsaydı, neden Seçim Yasası’nda değişikliğe gidildi? Kendi yaptığımız maddeyi ‘yok’ mu sayacağız?”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.