ABD ile Taliban ortasında mahkum takası yapıldı

Taliban’ın kurucu başkanı Molla Ömer’e yakınlığıyla bilinen Hacı Beşir Nurzey karşılığında Taliban’ın elinde tutuklu bulunan ABD vatandaşı Mark Frerichs hür bırakıldı

ABD, Taliban’ın elinde tutuklu bulunan bir vatandaşına karşılık Guantanamo hapishanesinde tutulan üst seviye bir Taliban yetkilisini ülkesine gönderdi.

Taliban idaresinin Dışişleri Bakanı Vekili Emirhan Muttaki, ABD tarafından özgür bırakılan Hacı Beşir Nurzey ile başşehir Kabil’de bir basın toplantısı düzenledi.

Muttaki, Nurzey’in hür bırakılması karşılığında ABD vatandaşı Mark Frerichs’in hür bırakıldığını kaydetti.

ABD ile Taliban ortasında yapılan mahkum takasının iki ülke ortasındaki ilgilerde yeni bir sayfa açacağını söyleyen Muttaki, kimi şeylerin zorlama yahut savaş yoluyla sonuç vermeyeceğini lisana getirdi.

Muttaki, tüm meselelerin tahlilinin müzakere yoluyla mümkün olduğunu belirterek, ABD ve müttefiklerinin 20 yıl Afganistan’da savaşmasına karşın ilerleme kaydedemediğini fakat çok karmaşık ve ağır mevzuların dahi konuşarak çözüldüğünü kaydetti.

Nurzey ise ABD idaresi ile Taliban ortasındaki mahkum takasının iki ülke ortasında barışın aracı olacağını vurguladı.

Taliban’ın kurucu önderi Molla Ömer’e yakınlığıyla bilinen Hacı Beşir Nurzey, 2005 yılında ABD’ye 50 milyon dolar bedelinde uyuşturucu sokmakla suçlanarak gözaltına alınmış ve 2009’da New York’taki bir mahkeme tarafından müebbet mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Ocak 2020’de Afganistan’da kaybolduğu açıklanan ABD vatandaşı Mark Frerichs’ın, Taliban’a yakın bir küme tarafından esir alındığı duyurulmuştu. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.