AB güç fiyatlarındaki kriz tedbirlerini bugün açıklayacak

Avrupa Birliği (AB) bugün güç şirketlerinin harikulâde kârlarından nasıl yararlanılacağına ve blok genelinde elektrik kullanımının azaltılmasına dair planlarını açıklayacak.

Vatandaşlar ve işletmeler korunacak

Bugün açıklanacak paketin vatandaşları ve işletmeleri tırmanan güç fiyatlarından korumak üzere tasarlandığı söz ediliyor.

Beklenti büyük

AB’nin bugün, şimdiye kadar ulusal bazda açıklanan tedbirler yerine, güç krizine blok olarak verilecek ve AB üyesi 27 ülkeyi de kapsayacak bir karşılık açıklaması bekleniyor.

Faturaların ödenmesine yardım edilecek

Reuters tarafından görülen taslak metne nazaran, Avrupa Birliği’nin kurumlarından AB Komitesi Avrupa’nın yakıt olarak doğalgaz kullanmayan elektrik santrallerinde elde edilen harikulâde kârı hükümetlerin işletmelere ve vatandaşlara faturalarını ödemek konusunda yardım ederken harcamaları için ayırmayı planlıyor.

Taslağa nazaran, rüzgar ve güneş gücü tarlaları ve nükleer güç santrallerinin elektrik üretiminden elde edebilecekleri azamî gelir saatte megawatt başına 180 euro olarak belirlenecek.

Artan tüm nakit para toplanarak tüketicilere takviye sağlamak için kullanılacak. Fosil yakıt şirketleri de bu karar kapsamında yer alıyor.

Enerji tesisleri ek kârlarının yüzde 33’ünü “dayanışma katkısına” verecek

Petrol, doğalgaz, kömür ve arıtma tesisleri de 2022 mali yılında elde ettikleri, vergilendirilebilir ek kârlarının yüzde 33’ünü “dayanışma katkısında” bulunması mecburî tutulacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.