140 yıl evvel İngiltere’ye götürülmüştü ‘Eros Başı’ ilişkin olduğu yere döndü

140 yıl evvel keşfedilerek Türkiye’den İngiltere’ye götürülen ‘Eros Başı’, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teşebbüsleri sonucunda İstanbul Arkeoloji Müzesi’ndeki yerini aldı. 10 Haziran’da Türkiye’ye getirilen modül ilişkin olduğu tarihî Sidamara Lahdi ile yine birleşti.

Antik dünyanın en büyük lahitlerinden biri olarak kabul edilen, Sidamara Lahdi’nin eksik modülü ‘Eros Başı’ bir asırdan uzun mühlet sonra tekrar Türkiye’ye getirildi.

Tonlarca yükteki lahit, 1882 yılında Karaman’ın Ambar Köyü’nde Sidamara Antik Kenti’nde, İngiliz Askeri Başkonsolos Charles Wilson tarafından keşfedilmişti.

LAHİT TOPRAĞA GÖMLDÜ, EROS BAŞI LONDRA’YA GÖTÜRÜLDÜ

Taşınamayacak kadar ağır olduğu için yine toprak altına gömülen lahitten ayrılan yüksek kabartmalardan biri olan ‘Eros Başı’nın Londra’ya götürüldüğü anlaşıldı.

Daha sonra Karaman’da bulunan Sidamara Antik Kenti’nde 1898 yılında bir köylü tarafından yine görülen lahit günümüzde İstanbul Arkeoloji Müzesi olan Müze-i Hümayun’a bildirildi.

MANDALARLA MERKEZE TAŞINDI

Osman Hamdi Bey’in bölgede yaptığı incelemeler sonucu İstanbul’daki müzeye taşınmasına karar verilen dev lahit vaktin şartlarında mandalarla çekilerek merkeze taşındı. Tren vagonlarının özel olarak düzenlenmesiyle meşakkatli bir seyahat yapan süper eser 1901 yılında bugünkü İstanbul Arkeoloji Müzesine ulaştı.

Tarihî yapıtın Londra’da bulunan Eros Başı kabartması ise Marion Olivia Wilson tarafından babası Charles Wilson’un anısına 1933 yılında Victoria & Albert Müzesine bağışlandı. İstanbul Arkeoloji Müzelerinde bulunan dev lahde de 1930’lu yıllarda Victoria & Albert Müzesi yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucunda Eros Başı’nın plaster kopyası yerleştirilmişti.

“ÖZGÜN HALİYLE ZİYARETE AÇILDI”

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı, 2010 yılında Arkeolog Dr. Şehrazat Karagöz’ün mevzuyu yine gündeme taşıyan araştırmasıyla Eros Başı’nın lahit ile birlikte sergilenmesi konusunu Victoria & Albert Müzesine iletti.

Bakanlık ile Müze Yöneticisi Dr. Tristram Hunt ve takımının görüşmeleri sonucu Eros Başı’nın lahdine yine kavuşması sağlandı. Eros Başı, 10 Haziran’da, Dışişleri Bakanlığı ve Türk Hava Yolları’nın dayanağıyla Londra’dan Türkiye’ye taşındı.

Ağırlığı 30 tonu aşan dev lahide İstanbul Arkeoloji Müzeleri ile Victoria & Albert Müzesi uzman restoratörlerinin ortak gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmalarla yerleştirildi. Roma Devri milattan sonra 250’li yıllara tarihlenen sütunlu lahit yine kavuştuğu özgün haliyle İstanbul Arkeoloji Müzesinde bugün ziyarete açıldı. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.